תושבות קבע לבן זוג זר

תושבות קבע לבן זוג זר ידוע בציבור של אזרח ישראל

"האהבה אינה רואה בעיניים אלא בנפש" אמר שייקספיר ותיאר כבר לפני מאות שנים את מערכות היחסים שחוצות גבולות, מדינות ולאומים. אבל כאשר רוצים לממש את האהבה הזו בחיים משותפים בישראל, מתגלים קשיים שנובעים מהאזרחות ומהשיוך הדתי השונים בין בני הזוג.

הקושי הראשון שבו נתקלים בני הזוג, הוא שבישראל נישואין לא מתאפשרים לבני דתות שונות. אם מסיבה זו ואם מתוך אידיאולוגיית בני הזוג שאינם רוצים להיכנס למוסד הנישואין, זוגות רבים בוחרים לחיות יחד את חייהם המשותפים כידועים בציבור. אז הם נתקלים בקושי השני, להסדיר את מעמדו של בן הזוג הזר בישראל, כדי שיוכל לשהות בארץ בהיתר, ליהנות מזכויות סוציאליות ולקבל אשרת עבודה.         

ישראל אינה מדינת הגירה ולכן ניתן  לרכוש בה אזרחות בשתי נסיבות בלבד: מכוח חוק השבות לעולה שהינו יהודי, בן או נכד ליהודי ובני זוגם, או מכוח חוק האזרחות לאזרח שנישא או חיי חיים משותפים עם בן זוג זר.

הסדרת המעמד לבן הזוג הזר נעשית מכוח חייו המשותפים עם אזרח ישראל. מדובר בהליך תובעני שאורך כשבע שנים ואותו מנהלים בני הזוג מול משרד הפנים, לפי נוהל שפרסם. על בני הזוג להגיש בקשה שתוכיח שהם מקיימים קשר זוגי מחייב, יחד עם תעודות מארץ מוצאו של בן הזוג הזר, כאשר הן מתורגמות ועם חותמת אפוסטיל. הדגש בתהליך הוא על כנות הקשר הזוגי וקיום מרכז חיים משותף בישראל, שנבחנים שוב ושוב לאורך השנים. הבחינה היא למעשה חקירה צולבת, שבה אי-דיוקים או אי-התאמות בין בני הזוג עלולים להיות הרסניים, מעת שהם יגרמו למשרד הפנים לדחות את בקשתם וגם בית המשפט לא ימהר לסלוח עליהם.   כך גם שאננות ואי-עמידה במועדים שדורש משרד הפנים, מובילים לגירוש בן הזוג הזר מהארץ ופירוד כפוי.

כל עוד הכל מתנהל כשורה, הגשת הבקשה על כל נספחיה מקנה לבן הזוג הזר אשרת שהייה זמנית בארץ (ב/1), שאותה הוא נדרש לחדש כל שנה וכך במשך 3 שנים, שבסופן משודרג מעמדו לתושב ארעי (א/5) וגם את האשרה הזו הוא נדרש לחדש כל שנה וכך במשך 4 שנים. בתום ההליך המתיש, זכאי בן הזוג הזר להגיש בקשה למתן מעמד של קבע בישראל, "הגביע הקדוש" שלמענו הוא טרח לאורך כל השנים. 

אבל בדרך כלל, בני הזוג שאינם מעורים בנבכי הבירוקרטיה המסורבלת ונדרשים להתמודד עם קשיים שמציב בפניהם משרד הפנים, בהשגת מסמכים שונים ומשונים, בחקירות קפדניות ובעמידה בזמנים, סופם המצער הוא סירוב שרירותי להסדיר את מעמדו של בן הזוג הזר בארץ ולגרשו מהארץ.

הנוהל מתווה דרך ארוכה ורצופה בקשיים ובפרוצדורות ולכן מומלץ לזוגות לפנות לייעוץ משפטי מעו"ד מומחה בתחום כבר בתחילת ההליך ולא לפעול לבד מול הרשויות, כדי להבטיח טיפול יעיל ונכון בהתאם לנהלים ולחוק. מומחיות עורך הדין תורגש במיוחד אם בקשת הזוג תידחה והם ייאלצו להגיש עתירה לבית המשפט כדי להילחם לשינוי ההחלטה וכדאי שיהיה לצידם עו"ד שידע כיצד לפעול במצב כזה.

משרדנו מתמחה בהסדרת מעמד ואשרות שהייה בישראל לזרים, ובקיאותנו בנהלים ובחוקים השונים וניסיוננו הרב מול הרשויות ובתי המשפט, הופכים את משרדנו למוביל בתחומו בחיפה ובצפון.  

טל: 074-7042771 נייד: 054-8171651

צור קשר