סוגי מעמד בישראל

סוגי המעמד בישראל

אזרחות  מעמד המקנה את כלל הזכויות והחובות, ניתן ליהודים, לבני זוג או משפחה של יהודים בהתאם לחוק השבות או לבני זוג של ישראלים בהתאם לחוק האזרחות.

תושבות קבע מעמד קבוע בישראל המאפשר למחזיק בו להנות מאותן הזכויות הסוציאליות הניתנות לאזרחים ישראלים, לרבות הזכות לבחור ולהבחר לרשויות המקומיות. תושבי קבע אינם יכולים להשתתף בבחירות לכנסת וכן אינם יכולים לקבל דרכון ישראלי. הם רשאים לצאת ולהכנס לישראל באופן חופשי, אך עליהם לקבל לשם כך רשיון מיוחד מראש. חוק הכניסה לישראל מאפשר לשר הפנים לשלול מאדם את תושבות הקבע שלו אם העתיק את מרכז חייו מישראל לתקופה של 7 שנים.

אשרת תושב ארעי, א5 מעמד זה מקנה למחזיק בו רשיון עבודה, ולאחר 186 ימים מקבלתו מקנה גם זכויות סוציאליות מלאות. מדובר במעמד זמני המתחדש בדרך כלל מדי שנה. הענקת המעמד נתונה לשיקול דעת הרשויות. מקובל להעניק מעמד מסוג זה לאנשים הנמצאים בהליך לקראת קבלת מעמד של קבע. קבלת האשרה מותנית בהוכחת תנאים המשתנים ממקרה למקרה, בהתאם לנהלים. בכל מקרה יש להוכיח מרכז חיים בישראל. אם ניתן המעמד מטעמים הומניטריים ולא על פי נוהל מסויים הרי שנוהל הטיפול בהחלפת מעמד מ – א/5 לתושב קבע קובע כי לאחר 4 שנים במעמד מסוג זה ניתן להגיש בקשה לתושבות קבע.

אשרת ביקור מסוג ב1 - אשרת ביקור (תייר) בעל רשיון עבודה. מקובל להעניק אשרה כזו למהגרי עבודה וכן לבני זוג של ישראלים בשלבים הראשונים של ההליך הסדרת המעמד. מעמד זה אינו מקנה זכויות ביטוח בריאות וביטוח לאומי. למשל, אזרח ישראלי אשר בת זוגו הגיעה לישראל כעובדת זרה או בויזת תייר, ולאחר זמן קיבלה מכתב גירוש, על פיו נדרשה לעזוב את ישראל. מרגע הפניה למשרדי, התחלתי לטפל בהסדרת המעמד והצלחתי לבטל את החלטת הגירוש, ולהסדיר עבור האישה מעמד חוקי בישראל. בפניה לטיפול בנושאי הסדרת מעמד/ויזות/אשרות בישראל, חשוב לוודא שתגיעו לעורך דין שזהו תחום התמחותו והוא מומחה ספציפית לתחום זה ואינו עוסק בו באופן משני. תחום הסדרת מעמד/ויזות/אשרות שהייה דורש מומחיות ספציפית, מעמיקה ויסודית, אותה מספק משרד עורכת דין גילה ברזילי.

טל: 074-7042771 נייד: 054-8171651

צור קשר