השבת אזרחות לאחר שלילתה

בצעד יוצא דופן ובעקבות עתירה לבג"ץ, החליט משרד הפנים להחזיר לאישה את אזרחותה שנשללה ממנה, בעקבות בקשתו של בעלה לשעבר לגרשה מהארץ.

מדובר בעותרת ילידת אוקראינה אשר עלתה לישראל בשנת 1998, יחד עם בעלה היהודי. האישה קיבלה אשרת עולה ואזרחות כדין, בהתאם לחוק השבות וחוק האזרחות. לאחר זמן מה יחסי האישה והבעל עלו על שרטון בשל בעיות כלכליות והם נפרדו. למיטב הידיעה, הבעל פנה למשרד הפנים בבקשה לגרשה מהארץ, בטענה כי היא שייכת לקהילת "עדי יהווה". בינואר 2004 קיבלה העותרת ממשרד הפנים הודעה לפיה אזרחותה ואשרת העולה שלה מבוטלים, בהתאם לסעיף 11 (א) לחוק האזרחות, לפיו שר הפנים רשאי לבטל את אזרחותו הישראלית של אדם, תוך שלוש שנים, אם הוכח להנחת דעתו שהאזרחות נרכשה על יסוד פרטים כוזבים.

במשך כשבע שנים, פניותיה החוזרות והנשנות של העותרת למשרד הפנים על מנת לברר מה היה רקע לשלילת אזרחותה לא עזרו.

עוה"ד גילה ברזילי, שייצגה את העותרת במסגרת עתירתה לבג"צ, טענה כי משרד הפנים אמנם ביטל את אזרחותה של העותרת בהתאם לתקופת הזמן שנקבעה בחוק, אך ההודעה הגיעה אל העותרת כשנתיים מרגע שליחתה, ועל כן חלף המועד הקבוע בחוק המאפשר שלילת אזרחות. זאת ועוד, החלטת משרד הפנים לשלול את אזרחות האישה על סמך השתייכותה לזרם דתי מסוים, התקבלה מתוך שיקולים פסולים, שכן העותרת לא מסרה פרטים כוזבים בעת עלייתה לישראל עם בעלה וארבעת ילדיהם המאומצים.

לדבריה של עוה"ד גילה ברזילי, שלילת אזרחותו של אדם בשל השתייכות לקהילת "עדי יהווה", בה חברים לא מעט אנשים בישראל, הינה בגדר אפליה. חמור מכך, משרד הפנים לא התחשב בכך שהעותרת נותרה ללא כל אזרחות, לאחר שגם אזרחותה האוקראינית נלקחה ממנה כשעלתה לארץ, כחלק ממדיניות מדינת אוקראינה. 

בנוסף, טענה עוה"ד גילה ברזילי כי "לא ניתן לגרש אדם שאין לו אזרחות. היות והעותרת לא גורשה בפועל, היא נותרה בישראל  נטולת אזרחות, שקופה, וללא כל מעמד."

לאחר הגשת העתירה, בג"צ הורה למשרד הפנים להגיב. אולם, למרבה ההפתעה, החלטתו זו הביאה לגרירת רגליים תמוה מצד משרד הפנים אשר ביקש דחיות חוזרות ונשנות לצורך "לימוד החומר". טענתו זו של משונה היא, לאור העובדה כי משרד הפנים כבר קיבל החלטה לגרש את העותרת על סמך המידע שהיה בידו לגביה. 

לבסוף, בצעד חריג ביותר, החליט משרד הפנים להחזיר לעותרת את האזרחות בתנאי כי העתירה תימחק. כיום העותרת נמצאת בשלבי קבלת תעודת זהות ומסדירה את ענייניה במשרדי הממשלה השונים. נותר רק לקוות שמקרים כאלה לא ישנו בעתיד.

* הכותבת, עו"ד גילה ברזילי, מתמחה בתחום משפט חוקתי מנהלי ומשפחה, מתוך פריזמה של זכויות אדם ושינוי חברתי.

טל: 074-7042771 נייד: 054-8171651

צור קשר