הסדרת מעמד לבן זוג זר שהתגרש

הסדרת מעמד לבן זוג זר שהתגרש או התאלמן מבן זוגו הישראלי

כאשר נישא אזרח ישראלי לאזרח זר, בני הזוג נדרשים לעבור מסלול ארוך ומתיש במשרד הפנים שנקרא ההליך המדורג ובמהלכו הם מתמודדים עם אינספור קשיים ודרישות שמשרד הפנים מעמיס עליהם. כיוון שישראל אינה מדינת הגירה, קבלת אזרחות ישראלית מתאפשרת רק משני טעמים: כל יהודי, בנו, נכדו ובני זוגם זכאים לקבל אזרחות מכוח חוק השבות ובן זוג זר ל אזרח ישראלי יכול לקבל אזרחות מכוח חוק האזרחות, אם עמד בתנאים שקבע משרד הפנים.

המצב מורכב יותר כשבני הזוג נכנסו להליך המדורג ולפני שסיימו אותו החליטו לפתע לפרק את החבילה ולהיפרד או שבאופן מצער בן הזוג הישראלי נפטר - מה עולה כעת בגורלו של בן הזוג הזר. הנישואין כשלעצמם לא מקנים לבן הזוג הזר מעמד בארץ ואפילו לא ילדים משותפים לבני הזוג גם אם הם אזרחי ישראל.

בדרך כלל נדרש בן הזוג הזר לעזוב את הארץ באופן מיידי, גם אם הוא חי בישראל כבר שנים רבות וביסס בה את חייו, כי ההליך להסדרת מעמדו בישראל מתבסס על זכותו של בן הזוג הישראלי לחיי משפחה. אבל יכול בן הזוג הזר להמשיך ולפעול בעצמו להסדרת מעמדו בארץ לפי הנוהל הייעודי של משרד הפנים לעניין, בתהליך שהוא קשה וארוך אפילו יותר מהרגיל. 

במצב שבו בן הזוג הזר פועל בעצמו להסדרת מעמדו בארץ, כי בן הזוג הישראלי נפטר או שהם נפרדו, נדרש בן הזוג להוכיח בקפדנות יתרה את "כנות הקשר" שהיה בינו לבין האזרח הישראלי. בחלק מהמקרים אף ידרוש משרד הפנים לראות שבן הזוג הזר חי בארץ כבר במשך חצי מתקופת ההליך המדורג וקיבל אשרה מסוג א/5 כדי שבכלל תיבחן בקשתו. 

בקשה כזו עלולה להידחות בגלל פרט אחד שלא מולא כשורה או מסמך שהיה חסר. לכן יש חשיבות גדולה במיוחד במצבים אלו, שהרבה פעמים נראים חסרי סיכוי, לפנות לייעוץ והכוונה משפטיים. אחרת עלול בן הזוג הזר להיאבד בסבך הבירוקרטיה וסופו שיימצא עצמו לבד בעולם וגם מגורש מהארץ שבה בנה את חייו.

אפילו ילדים משותפים אזרחים ישראליים של בני הזוג לא מהווים "תעודת ביטחון" לבן הזוג הזר. גם אז משרד הפנים דורש בדרך-כלל לקבל משירותי הרווחה חוות-דעת שתאמר שעזיבתו את הארץ תפגע באופן משמעותי בילדים או מסמכים אחרים לגבי הילדים, שאותם צריך לארגן ולהגיש בן הזוג הזר. המצב קשה אפילו יותר כשאין ילדים משותפים בתמונה, אז נדרש בן הזוג הזר להוכיח עד כמה חזקה זיקתו לישראל, שיש לו כאן קשרים חברתיים ובעיקר שהיא גוברת על זיקתו לארץ מוצאו.

סיכויי הבקשה לקבלת מעמד בישראל בנסיבות קשות אלו יגדלו משמעותית אם היא תוגש על ידי עורך-דין מומחה לתחום ואם עורך-הדין יהיה נוכח אישית בפגישות במשרד הפנים וידאג לאינטרסים של בן הזוג הזר.

משרדנו מתמחה בהסדרת מעמד ואשרות שהייה בישראל לזרים, ובקיאותנו בנהלים ובחוקים השונים וניסיוננו הרב מול הרשויות ובתי המשפט, הופכים את משרדנו למוביל בתחומו בחיפה ובצפון. 

טל: 074-7042771 נייד: 054-8171651

צור קשר