אזרחות לבן זוג זר

מאזרחים את בן הזוג הזר/ אזרחות לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראל 

 

"אין מספיק אהבה בעולם כדי שנרשה לעצמנו לבזבז ולו טיפה ממנה, ולא משנה איפה מוצאים אותה" (אנדרו ניקול).

 

הכפר הגלובלי, עידן האינטרנט, הטיולים התכופים לחו"ל והעובדים הזרים העצימו את תופעת הנישואים בין אזרחים ישראלים לזרים, אבל למרות ההתקדמות הטכנולוגית, פתיחת הגבולות הווירטואליים והפיכת העולם לכפר גלובלי, הבירוקרטיה בישראל טרם הסתגלה למצב החדש ומערימה לא מעט קשיים על בני זוג, שאומנם רק אחד מהם אזרח ישראלי, אבל כל רצונם הוא להתמסד ולהשתקע בישראל.

ישראל אינה מדינת הגירה, ולכן קבלת אזרחות ישראלית תתאפשר משני טעמים: כל יהודי, בנו או נכדו ובני זוגם זכאים לקבל אזרחות מכוח חוק השבות. הטעם השני והיותר מורכב הוא זכאות לקבלת אזרחות לבן זוגו של אזרח ישראלי מכח חוק האזרחות.

לכאורה, מדובר בשני טעמים פשוטים, אך מה קורה כאשר בני זוג, שאינם מעורים בנבכי הבירוקרטיה המסורבלת והמאיישת, נדרשים להתמודד עם דרישות וקשיים שמציב בפניהם משרד הפנים?! אי הכרות עם ההליכים עלולה להוביל לסירוב להסדרת מעמדו של בן הזוג ואף לגירושו מהארץ.

אזרח ישראלי שנישא לבן זוגו בנישואין אזרחיים ומבקש כעת לממש את נישואיו ולבנות את משפחתו בארץ, נדרש ראשית להסדיר את המעמד של בן זוגו הזר. הסדרת המעמד מקנה לבן הזוג את הזכות לשהות בארץ (באופן חוקי), ליהנות מזכויות סוציאליות ולקבל אשרת עבודה. חשוב לציין כי הנישואין כשלעצמם לא מעניקים לבן הזוג הזר מעמד בארץ ועליהם לפתוח בהליכים להסדרת המעמד מול משרד הפנים. הליך זה יכול להיערך ארבע וחצי שנים ובסופו התקווה שתינתן האזרחות הנכספת.

"אמנות האהבה היא בעיקר אומנות ההתמדה" (אלברט אליס).

את תהליך קבלת האזרחות נדרשים בני הזוג לנהל מול משרד הפנים בהתאם לנוהל שפרסם המשרד במסגרתו מפורט ההליך המדורג לקבלת האזרחות. בהתאם לכללים שנקבעו, על בני הזוג לגשת ביחד למשרד הפנים ולבקש להיכנס להליך, כאשר בן הזוג הישראלי הוא למעשה מי שמגיש את הבקשה למדינה, במטרה שתאפשר לו לחיות עם בחיר לבו.

במסגרת ההליכים נדרשים בני הזוג להביא איתם מסמכים רבים, חלקם מסמכים מקוריים מארץ מוצאו של בן הזוג הזר, הדורשים אישורי נוטריון, אפוסטיל ועוד. רק לאחר שכל החומר הזה נמצא בידי משרד הפנים, עוברים בני הזוג לשלב הבא שבו נערך להם תשאול מעמיק וקפדני שמטרתו לבחון את כנות הקשר ביניהם, כאשר אי-דיוקים או אי-התאמות שוליות עלולות להכשיל את כניסת בני הזוג להליך המדורג.

אם צלחו בני הזוג את השלב הזה ואת החקירה הראשונית, בקשתם לקבלת אזרחות לבן הזוג זר עוברת לבחינה של הגורמים המוסמכים, כאשר בינתיים ניתן רישיון עבודה ב/1 לכל היותר ל-6 חודשים, אשר במסגרתו  יכול בן הזוג לעבוד בכל עבודה ללא ההיתר. במהלך תקופה זו בוחן משרד הפנים את הבקשה, ובמידה ותאושר יינתן לבן הזוג הזר רישיון לישיבת ארעי (א/5) לתקופה של שנה, שבסופה תיערך שוב בחינה של חייהם המשותפים של בני הזוג וכנות הקשר ביניהם.

במהלך כ - 4 שנים נבחנים ונבדקים בני הזוג וכנות הקשר ביניהם. במידה והם עוברים בהצלחה את כל התהליך ולפי שיקול דעתו של שר הפנים, בסופו מגיע בן הזוג הזר לגביע הקדוש ומקבל אזרחות.   

בשל מורכבות ההליך יש סכנה ממשית שאם ינסו בני הזוג לפעול לבד ולא יפנו לקבל ייעוץ משפטי מעו"ד מומחה בתחום, ניסיונם עלול להוביל לתוצאות הרסניות שיובילו לגירושו של בן הזוג הזר מהארץ ופירוד כפוי.

 

טל: 074-7042771 נייד: 054-8171651

צור קשר