הסכם שלום בית

המושג שלום בית מופיע עוד בתלמוד, כאשר כוונתו הייתה לשלום בית בכללותו. במציאות בימינו המונח משומש בעיקר לשיקום היחסים בין בני זוג נשואים. מושג שלום הבית נפוץ בעיקר במקרים של גירושים, כאשר אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש ואילו השני מבקש להגיע לשלום בית. דהיינו, חזרה לחיים הרמוניים בין בני הזוג.

להבדיל מתחומים אחרים בתחום דיני המשפחה המצויים תחת סמכות מקבילה של בית המשפט לענייני משפחה ובין הדין הרבני, תביעה לשלום בית הינה תביעה בגדר "ענייני נישואין" וככזו, נתונה היא תחת סמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני, בדומה לתביעת הגירושין שגם אותה יש להגיש לבית הדין הרבני בלבד.

תביעה לשלום בית הינה תביעה שבמהותה נועדה לאכוף על אחד מבני הזוג לחזור ולחיות בחיי נישואין תקינים ומלאים עם בן זוגו. התביעה יכולה להיות מוגשת על ידי אחד מבני הזוג או מוצעת על ידי בית הדין במסגרת הליך הגירושין עצמו.

סוג אחד של הסכם שלום בית הוא במקרה בו בני הזוג מחליטים לנסות ולשקם את יחסיהם. או אז, הם יכולים לחתום על הסכם שלום בית, להגישו לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני ולקבל עבורו תוקף מחייב של פסק דין.

מטרת ההסכם, שנערך על ידי עורך דין או מגשר מוסמך, הוא לעגן את עיקרי המחלוקת בין הצדדים וההסכמות ביניהם על מנת למנוע חילוקי דעות ולהקל על הליך שלום הבית. לעיתים, הסכם שלום הבית כולל אף סעיפי גירושי בעניין רכוש, משמורת, מזונות וגט, אשר יחולו במקרה בו שיקום הזוגיות ייכשל.

סוג נוסף של הסכם שלום בית הוא כאשר אחד מבני הזוג מגיש תביעה לשלום בית לבית המשפט במהלך הליך הגירושין, מתוך כוונה לכפות על בן זוגו את יישור ההדורים. במקרה בו בית המשפט מאשר את התביעה, בני הזוג נדרשים לעמוד בהסכם שלום הבית ביניהם תוך פרק זמן מסוים ואם ייכשלו, הליך הגירושין יימשך.

אולם, היות ובמסגרת תביעה לכפיית שלום בית, לרוב בית המשפט סעדים זמניים, אחד מהצדדים עשוי להגיש את התביעה לצורך קבלת הטבות בהן היה מעוניין, כגון דחיית תשלום מזונות, הוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ, הטלת עיקולים ועוד. על כן, בתי המשפט נדרשים לעמוד פעמים רבות מול השאלה האם התביעה לשלום בית היא כנה, אם לאו.

חשוב לשים לב כי הסכם שלום בית אינו ניתן לאכיפה על ידי לשכת ההוצאה לפועל. אולם, במקרה בו ההסכם כולל סעיפי גירושין, ניתן לאכפו ביחס לסעיפים הללו.

לסיכום, הסכם שלום בית יכול להיות בהסכמה, מוגש על ידי אחד מבני הזוג או מוצע על ידי בית הדין במהלך הליך הגירושין. הסכם שלום הבית יכול להיות בהסכמה או בכפייה, כאשר לכל אחד מאלו יתרונות וחסרונות.

בשל העובדה כי הסכם שלום הבית קשור קשר ישיר להליך הגירושין, חשוב לבחור בעורך דין הבקיא ברזי התחום והינו בעל רגישות מספקת על מנת לנסות ולהביא את בני הזוג להסכם הטוב ביותר עבורם, במינימום קושי נפשי. משרדנו, משרד עורכת הדין גילה ברזילי, מלווה זוגות רבים במסגרת תחום דיני המשפחה ומסייע בהגעה להסכם המעגן את עיקרי ההסכמות בין הצדדים באופן ההוגן והנכון ביותר.

טל: 074-7042771 נייד: 054-8171651

צור קשר